SGK DESTEĞİ ve GEREKLİ KOŞULLAR

SGK DESTEĞİ ve GEREKLİ KOŞULLAR

Çocuk sahibi olmak isteyen ancak doğal yollar ile bunu gerçekleştiremeyen sosyal güvenceye sahip anne, baba adayları; Tıbbi olarak bu durumun tespiti ve diğer koşulların da sağlanması halinde devletin desteğinden yararlanabilmektedirler. Ancak bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Rapor Çıkarabilmek İçin Gerekli Ön Koşullar

Aşağıdaki koşullara uygunsanız, bünyesinde tüp bebek kliniği olan üniversite hastaneleri ve eğitim araştırma hastanelerinden birisine başvurabilir ve devlet desteğinden faydalanabilmek için rapor çıkarmak için gereken işlemleri başlatabilirsiniz.

 • T.C. Vatandaşı olmalısınız
 • En az 3 yıllık evli olmalısınız
 • Daha önce doğmuş bir çocuğunuz olmamalı
 • Son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun Kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulları tarafından belgelenmesi (Sağlık kurulu raporlarında, son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun belirtilmesi yeterli olup, ekinde veya raporda teşhise esas belge ve bilgiler ayrıca aranmayacaktır. Ancak bu belgelerin hasta dosyasında bulunması ve gerektiğinde ibraz edilmesi zorunludur. Ayrıca, evli çiftlerin çocuklarının olup olmadığı ile eşler için vukuatlı nüfus kayıt örneği, merkezde tutulan hasta dosyasında saklanacaktır.
 • Sosyal güvence sahibi olarak en az 5 yıl (900 gün) Sosyal Güvenceniz sürdürülmüş olmalı
 • Bayansanız ve 35 yaş ve sonrasında evlenmiş iseniz; evlilik süreniz 3 yıl yerine 1 (bir) yıl olması yeterli bulunmaktadır
 • Bayanın yaşı 23 yaşından küçük, 39 yaşından büyük olmamalı

RAPOR ÇIKARMAK İÇİN İZLENECEK ADIMLAR

Önce tıbben tedaviye gereksiniminiz olup olmadığı araştırılacaktır.
Bu araştırma için rapor verecek olan kurumun sizden isteyecekleri;
Anne adayından

 • Ultrason eşliğinde muayene ve hormon değerleri için kan tahlili yapılması istenecektir, bunun için adet döneminin 2 ve 3. günü ilgili kurumda olmalısınız.
 • Baba adayından 3 adet sperm tahlili istenecektir. Sperm tahlilleri en az 15 gün ara ile yapılmış olmalı ve mutlaka en az bir tane tahlil; raporu verecek olan kurum tarafından yapılmış olmalıdır.
 • Anne adayının en fazla 6 ay içinde çekilmiş rahim filmi istenecektir. Daha eski olan rahim filmleri genel olarak kabul edilmemekte, yeniden çekilmesi için rapor verecek kurum tarafından uygun bir tarihe rahim filmi çekilmesi için randevu verilmektedir.
 • Anne adayında ait faktörler tespit edilmiş ise; tüp bebek tedavisinden önce mutlaka 3 kez aşılama yapılmış olmalıdır. Aşılama yapılan yerden; 3 kez “gonodotropin” kullanılarak aşılama yapılmış olmasına rağmen başarılı olunamadığına dair rapor alınarak tüp bebek raporu için ilgili kuruma verilmelidir.
 • Eşlerin vukuatlı nüfus kayıt örneği istenecektir,
 • Eşlere ait 4er adet resim istenecektir.

Anne adayının yaşı 38 ve üzerinde ise ya da tüpleri tıkalıysa diğer tıbbi kriterlere bakılmaksızın tüp bebek işlemine geçilebilecek, dolayısı ile rapor süreci kolay olacaktır.
Baba adayında azospermi olması halinde; rapor verecek olan kurumun kanaatine göre anne adayına ait tetkikler değerlendirilebilir, değerlendirilmeyebilir.
Erkeklerde hareketli sperm sayısı 5 milyonun altında bulunmalı. Eğer üzerinde ise mutlak IUI yapılmış olması koşulu aranmaktadır.
Yapılan tetkikler “heyet” tarafından incelenerek karar verilir
Yukarıdaki araştırmalar yapıldıktan sonra elde edilen sonuçlar; tıbben, doğal yollar ile çocuk sahibi olmanıza engel durumunuzu ortaya koyar nitelikte ise rapor heyeti bu kararı onaylar ve raporunuzu alabilirsiniz.
Bu süreç 3-7 gün arasında tamamlanabileceği gibi, rapor verecek kurumun tarzına göre yada doktorun tıbbi değerlendirmesinde oluşacak bir şüphesine göre birkaç ay da sürebilir.
Elde edilen sonuçların; ilgili yönetmelikler çerçevesinde rapor verilmesine uygun bulunmaması halinde ise rapor alabilmeniz mümkün olmayacaktır.

Önemli Ayrıntılar

 • Tıbbi olarak tüp bebek tedavisi gerekliliği belirlendikten sonra, diğer kriterlere de sahip iseniz, ilgili kurum raporunuzu vermekle yükümlüdür. Anne baba adayı olarak; “hasta hakları” kapsamında tedavi olacağınız yeri ve doktoru seçme hakkınız vardır. Dolayısıyla tüp bebek tedavisi için rapor veren kurumda-üniversitede tedavi olma zorunluluğunuz yoktur. SGK ile anlaşmalı herhangi bir kurumda bu rapor ile tedavi yaptırabilirsiniz.
 • Tüp bebek tedavi raporu üzerinde aksi belirtilmedikçe 1 (bir) yıl geçerlidir. Raporda farklı bir tarih yazıyor ve o süre içinde tedavi uygulanmamışsa; raporun yenilenmesi gereklidir.
 • Tüp bebek tedavi raporu üzerinde ya da ayrı bir rapor ile belirtilen ilaç kullanım hakkı; rapor tarihinden itibaren 1 (bir) ay geçerlidir. Ayrı bir rapor olarak düzenlenmişse; ilaçlar alınarak tedaviye başlanmalıdır, tekrar tedavi gerektiğinde ilaç raporunun yenilenmesi gerekmektedir. Tüp bebek tedavi raporu içinde düzenlenmişse; tüp bebek raporu yenilenmelidir.
 • Tüp bebek tedavisine başlanan kadının deneme öncesi 39 yaşından gün almış olması durumunda, yardımcı üreme yöntemi tedavisine ait bedeller, tedaviye daha önce başlanmış olsa dahi Kurumca karşılanmaz. Örnek; 08 Mart 1985 doğumlu kadının, tüp bebek tedavisi giderlerinin karşılanabilmesi için; 08 Mart 2008 tarihinden sonra, 08 Mart 2024 tarihinden önce tedavinin yapılmış olması gerekir.
 • Tüp bebek tedavi raporu ile toplam 6000 ünite ilaç hakkı verilmektedir, buna göre anne-baba adayı; tedavinin gereğine göre 2 denemede 3000’er ünite şeklinde ilaç alabilir ya da tüm hakkını bir seferde de kullanabilir. İlaçlar sadece; bu rapora göre tedavi yapılacak merkez tarafından reçete edilmelidir.

RAPORLA TEDAVİYE BAŞLARKEN
Raporunuzu aldıktan sonra SGK ile anlaşmalı olan dilediğiniz bir tedavi merkezine başvurabilir ve tedavinizi yaptırabilirsiniz.
Bu merkezlere başvururken yapmanız gerekenler;

 • Raporunun “aslı gibidir” şeklinde onaylanmış örneği,
 • Sağlık karnesinin fotokopisi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Tedaviye başladığınız zaman ödeyeceğiniz fark bedelini bildiğinize dair imzalı Taahhütname tedavi yapacak sağlık kuruluşuna verilecektir.

Emekli Sandığı mensuplarında uygulama farklıdır.
Hasta tüm işlem bedelini; (1.240YTL devlet desteğini ve fark bedelini) tedavi yaptırdığı anlaşmalı kuruma öder, işlemleri tamamlanan hastaya aşağıdaki evraklar tedavi yapan sağlık kuruluşu tarafından işlemleri sonunda teslim edilir.

 • Yapılan tüm işlemlerin “epikriz raporu”
 • Sevk girişi ve çıkış kayıtları ile onayları İşlem bilgilerinin de yer aldığı detaylı tedavi faturası,
 • Tedavi raporunun onaylı suretini de ekleyen anne-baba adayları çalıştıkları kurumun ilgili departmanına evrakları teslim eder.

Çalıştıkları kurum tedavi desteğini ya anne-baba aydına direk öder, yada tedavi yapılan sağlık kuruluşuna ödeyerek, anne-baba adayına geri ödenmesini sağlar.
Yeşil kartlı hastalar ise SGK ile sözleşmesi olsun ya da olmasın, özel sağlık kuruluşlarında tüp bebek tedavi yardımından faydalanamamaktadır.

yorumcu

Yorumlar  

 
+1 #1 2014-04-07 15:49
ikinci kez tüp bebek denemek istiyoruz ilkini 2 ay önce uludağ üniversitesinde yaptırdık şimdi size gelmek istiyoruz yapmamız gerekenler neler rapor almak ise bunu alabiliyoruz size gelirsek yaklaşık ne kadar ücret öderiz bize yardımcı olurmusunuz
Alıntı
 

Yorum ekle